Front-end розробка

Основні поняття:

Front-end — (ще можете зустріти, як client-side) - все, що бачить користувач, коли завантажує веб-сторінку в браузері і, власне, все, що може показати та виконати браузер.

Back-end — (ще можете зустріти, як server-side) - все, що відбувається за лаштунками веб-додатків. Back-end переважно використовує базу даних для збереження інформації, за допомогою якої потім генерується front-end.

Гібридні мобільні додатки — універсальні додатки, які створені для багатьох платформ одразу і мають аналогічну функціональність незалежно від самої платформи. Можна сказати, що гібридний додаток – це, по суті, вебсайт у звичному форматі мобільного додатку.

HTML — (Hyper Text Markup Language) – спеціальний код, призначений для розмітки вебсторінок.

CSS — (Cascading Style Sheets) – код, який описує правила стилю для відображення вебсторінок.

JavaScript — мова програмування, яка широко використовується для додавання функціональності та інтерактивності вебсторінкам.
Офіційне визначення: Javascript - це динамічна, слабо типізована мова програмування, яка компілюється під час виконання та може змінювати свою поведінку залежно від середовища виконання.

Адаптивна розмітка, адаптивний дизайн — розмітка, яка змінюється залежно від ширини робочої області вікна браузера.

Імплементація (англ. implementation) — програмна або апаратна реалізація будь-якого протоколу, алгоритму, технології.

Дебагінг (відлагодження) — пошук та усунення помилок в коді.

Фіча (англ. feature) — сленгова назва тих ознак, які відрізняють один об'єкт від інших.

Редактор коду — текстовий редактор для створення та редагування коду програм. Він може бути окремим додатком або вбудованим в інтегроване середовище розробки (IDE).

IDE (інтегроване середовище розробки) — редактор коду, який має більше можливостей, може працювати з допоміжними системами, такими як багтрекер, контроль версій і т.д.

Плагін — модуль, який підключається до програми і дає їй додаткові можливості.

Рефакторинг — контрольований процес покращення вашого коду, без написання нової функціональності.

Дефолтний (англ. default) — сленгова назва, що означає “за замовчуванням”.

IP адреса — (Internet Protocol address) - ідентифікатор (унікальний числовий номер) мережевого рівня, який використовується для адресації комп'ютерів чи пристроїв у мережах.

Сервер — комп'ютер, який обслуговує всі підключені до нього персональні комп'ютери. При цьому сервер виконує свої функції і завдання без участі в цьому процесі людини, тобто самостійно.

Клієнт — апаратний або програмний компонент обчислювальної системи, що надсилає запити серверу.

Інтернет-провайдер — компанія, яка надає доступ до інтернету.

Роутер (маршрутизатор) — спеціалізований пристрій, який пересилає пакети між різними сегментами мережі на основі правил та таблиць маршрутизації.

Пакет — одиниця даних, складена в єдиний пакет, який рухається по заданому мережевому шляху.

Інспектувати код — перевіряти код програми, не лише для виявлення помилок, а й для покращення загальної якості програмного коду.

IPv4 — четверта версія інтернет-протоколу (IP), яка використовує 32-бітові (чотирьохбайтні) адреси, що обмежують адресний простір. Формою запису IPv4-адреси є запис як чотирьох десяткових чисел (від 0 до 255), розділених точками. Через дріб вказується довжина маски підмережі.
Наприклад: 172.16.254.1

IPv6 — 
нова версія інтернет-протоколу (IP), покликана вирішити проблеми, з якими зіткнулася попередня версія (IPv4). Довжина адреси IPv6 становить 128 біт. В IPv6-адресі записами є вісім 16-бітних блоків, розділених двокрапками.
Наприклад: 2001:0db8:0000:0000:0000:8a2e:0370:7334

Кеш (англ. cache) — особлива швидкісна пам'ять або частина оперативної пам'яті, де зберігаються копії часто використовуваних даних. 

Закешовані дані (англ. cached data) — колекція даних, що дублюють початкові значення, збережені в іншому місці на вашому пристрої, зазвичай для полегшення доступу.

Система доменних імен - DNS (англ. Domain Name System) — комп'ютерна розподілена система для отримання інформації про домени. Найчастіше використовується для отримання IP-адреси за ім'ям хоста.

Запит (англ. request) — запит до сервера, який його обробляє.

Відповідь (англ. response) — відповідь, яку повертає сервер.

Headers — спеціальні параметри, які несуть певну службову інформацію про з'єднання HTTP.

Фреймворк (англ. framework) — це своєрідний каркас для створення комп’ютерних програм. Фреймворк «нав’язує» розробнику певні архітектурні обмеження при створенні програм.

JSON (англ. JavaScript Object Notation) — текстовий формат обміну даними, що базується на JavaScript. Але при цьому формат незалежний від JS може використовуватися в будь-якій мові програмування.

Web Sockets — це передова технологія, яка дозволяє створювати інтерактивне з'єднання між клієнтом (браузером) та сервером для обміну повідомленнями у режимі реального часу.

С++ — мова програмування, яка представляє високорівневу мову програмування загального призначення зі статичною типізацією, що підходить для створення найрізноманітніших додатків.

Механізм рендерингу (англ. Rendering engine) — програмне забезпечення в рамках браузера, яке визначає, що показати користувачу на основі отриманих файлів. Головний програмний компонент кожного браузера.

Синтаксичний аналіз (англ. parsing) — це процес аналізу вхідної послідовності символів, з метою розбору граматичної структури згідно із заданою формальною граматикою.

Синтаксичний аналізатор (англ. parser) — це програма або частина програми, яка виконує синтаксичний аналіз.

Алгоритм — скінченна чітка послідовність дій, спрямованих на досягнення поставленої мети або розв'язування задач певного типу.

Рендеринг (англ. rendering) — це процес отримання зображення за допомогою комп'ютерної програми.

Об'єктна Модель Документа (англ. Document Object Model - DOM) — структура документа, представлена у вигляді дерева.

Об'єктна модель CSS (англ. CSS Object Model - CSSOM) — набір API-інтерфейсів, що дозволяють маніпулювати CSS з JavaScript. Це дуже схоже на DOM, але для CSS, а не HTML.

Чанк (англ. chunk) — маленький фрагмент інформації.

Токен (англ. token) — сутності, які браузер утворює з символів

Вузол (англ. Node) — точка, поєднана залежностями з декількома або всіма іншими. «Вузол» у цьому контексті — це просто елемент HTML. "DOM" - це деревовидна структура, яка представляє HTML веб-сайту, а кожен елемент HTML є "вузлом"

Рекурсія — процедура, у тілі якої знаходиться явне звернення до неї самої.


Корисні посилання

Лекції  курсу "Основи WebUI розробки 2022", присвячені середовищам розробки: 

    1. Редактори коду https://youtu.be/KJ5uvCeAo_8  
    2. Online редактори коду https://youtu.be/VSB-WKmGrxQ  
    3. Offline редактори коду https://youtu.be/iAcLRN8fT3g  

Скачайте та встановіть один із варіантів smart середовищ розробки, рекомендуємо Sublime http://www.sublimetext.com/download  

Sublime (редактор коду)
http://www.sublimetext.com/ 

Рекомендовані плагіни для редактора коду Sublime
https://engageinteractive.co.uk/blog/getting-setup-on-sublime-text-3-2017-edition

Гарячі клавіші та комбінації клавіш для редактора коду Sublime
https://shortcuts.design/toolspage-sublimetext.html   

Atom (редактор коду)
https://atom.io/ 

Brackets (редактор коду)
http://brackets.io/ 

Visual Studio Code (IDE)
https://code.visualstudio.com/ 

Mozilla Developers Network (MDN)
https://developer.mozilla.org

Stack Overflow
https://stackoverflow.com/

Як працює WWW та браузер (базовий курс)

How Does the Internet Work?



Немає коментарів:

Дописати коментар